mezera author-ideas-projects-scenarios-poetry-innovations-executions-esotericism mezera autor-nápady-projekty-scénáře-poezie-texty-inovace-realizace-esoterika

Otakar Almatir Jalůvka – jakékoli autorské a odborné texty

Ukázky / scénáře - texty - poezie - slogany - články - projekty - řešení

Scénáře (výběr)

(texty nemusí vždy vyjadřovat názory autora)

 

VETERANDISKO I (1987)

Retrospektivní audiovizuální pořad s užitím autentické dobové techniky a originálních nahrávek, mapující vznik a historii naší populární hudby prvé poloviny dvacátého století, včetně její symbiózy s divadlem i filmem (Osvobozené divadlo V+W atd.).

 

Ukázka ze scénáře (začátek)

 

- hudební ukázka č. 1:

 

Babičko, nauč mě charleston

 

(L. Podéšť, L. Bínovský)

 

Edita Štaubertová, orchestr Karla Vlacha

 

(Supraphon 83532)

 

Příjemný a dobrý večer, dámy a pánové. Ne, nemusíte se bát, charleston Vás dnes učit nebudeme a upřímně se přiznáme, že jej ani neumíme. Chceme Vás však přivítat u poslechu starších desek, z nichž už mnohé z nich vyvolávají jen nostalgické vzpomínky, či shovívavý úsměv. Stěží se dnes vžívá do doby, kdy rádio bylo majetkem mála vyvolených, televize neexistovala a filmy byly, bohužel, tehdy ještě němé. Jediným nositelem moderní populární hudby byl gramofon a hudební soubory, či různí, více nebo méně známí písničkáři, účinkující v kavárnách, klubech, divadlech, anebo v tenkrát módní novince - kabaretu.

 

Mladí posluchači, které dnes, téměř na každém kroku a ze všech stran bez problému obklopuje hudba jakéhokoliv druhu, se jen těžko mohou vcítit do ovzduší, kdy něco takového nebylo ani zdaleka tak samozřejmé.

 

Jako všude v Evropě, tak i u nás byl nový typ populární hudby pociťován jako něco cizího a nasazeného na domácí tradice. Trvalo dlouho, než se lidé naučili poslouchat novou hudbu, jejíž podněty ležely za mořem a domácí skladatelé a interpreti je více či méně oblékli do slušivého kabátu podle domácího střihu.

 

Zanechme však teorie a konečně bychom Vám mohli prozradit, co jsme si pro Vás na dnešek přichystali. Je to šest osobností, které se nejvýrazněji zapsaly do historie naší moderní populární hudby, nějaké zajímavosti z jejich života a samozřejmě, že jsme nezapomněli na hudební ukázky.

 

Při poslechu původních historických nahrávek musíme občas tolerovat i některé nedostatky, které jsou zaviněny skutečností, že původní matrice se nedochovaly a dobové nahrávky je proto nutno reprodukovat z více či méně opotřebovaných, původních starých standardních desek, neboť naším cílem je uvádět pouze autentické originály...

 

- hudební ukázka č. 2:

 

Ta naše písnička česká

 

(K. Hašler, K. Hašler)

 

Karel Hašler

 

(Panton 80190096)

 

autor-díla-texty-fonograf-gramofon-desky-veteran-disco

 

VETERANDISCO II (1988)

Další audiovizuální pořad s použitím originální dobové techniky a autentických záznamů, věnovaný osobnostem, které se nejvýrazněji zapsaly do historie naší moderní populární hudby.

 

Ukázka ze scénáře (konec)

 

Po skončení druhé světové války začíná téměř dvacetileté období působení Vlachova orchestru v divadle ABC společně s Janem Werichem. V padesátých letech nesmí hrát orchestr mimo divdlo a nikdo neví proč. Je to doba úvah o novém poslání populární hudby.

 

V daných podmínkách jde o revoluční proces, v němž se vedle celkového pozitivního trendu a vyznění objevují i chyby. V tomto případě to je jednostranné negatívní nazírání na jazz, a bohužel však hlavně na jeho americký původ... Toto období hledání směru vývoje populární hudby překlenul Karel Vlach nahráváním tvorby Jaroslava Ježka z Osvobozeného divadla, jako například v písničce Jana Wericha ze hry "Kat a blázen" - Šaty dělaj člověka, kterou zpíval spolu s Jiřím Voskovcem již v roce 1934.

 

- hudební ukázka č. 9:

 

Šaty dělaj člověka

 

(J.Ježek, V+W)

 

Jan Werich, orch. Karla Vlacha

 

(Supraphon 49701)

 

26.února 1986 se definitivně uzavírá jedna slavná kapitola českého jazzu, modrní populární hudby a původní písničkové tvorby českých autorů. Dotlouklo srdce člověka, který se celý svůj život věnoval jen a jen hudbě. Orchestru chybí pouhé dva roky do jeho téměř neuvěřitelné padesátileté existence.

 

Co říci závěrem? Snad se bude hodit jedna jeho myšlenka, která vždy platila, platí a platit bude: "S muzikou není život snadnej, ale krásnej!"

 

- hudební ukázka č. 10:

 

Valčík na rozloučenou

 

 

 

Karek Vlach se svým orchestrem

 

(Supraphon 45469)

 

Tímto valčíkem na rozloučenou se s Vámi loučíme i my a snad se zase někdy sejdeme a zavzpomínáme si na naší "Veteran-diskotéce", jak to všechno vlastně začínalo a co předcházelo tomu, čemu se dnes říká moderní populární hudba, tak jak ji známe a posloucháme dnes.

 

Na brzkou shledanou při některém z našich příštích pořadů.

 

ZATOULANÍ BÁSNÍCI, aneb poezie v hudbě (1989)

Díl I. - Josef Kainar. Komponovaný audiovizuální pořad, věnovaný jeho zhudebněným básnickým textům v podání různých interpretů, žánrů a hudebních stylů.

 

Ukázka ze scénáře (začátek)

 

hudební ukázka č.1:

 

Kuře v hodinkách

 

(Jan Kubík, Josef Kainar)

 

Vladimír Mišík, skupina Flamengo

 

(Supraphon 1 13 2109 H)

 

Skladba "Kuře v hodinkách" rockové skupiny Flamengo a zpěváka Vladimíra Mišíka, ukázka ze stejnojmenné dlouhohrající desky, patří už řadu let do zlatého fondu domácí rockové hudby. Obsahuje původní českou rockovou tvorbu, spojující moderní postupy v aranžmá s ryze domácí melodikou a v písňové tvorbě tvůrčím způsobem využívá básnických textů národního umělce Josefa Kainara.

 

A právě tuto osobnost, všestranně nadaného básníka, píšícího bez sentimentality a banalit, jimiž je populární hudba zamořena, bych Vám rád představil ve spojení s různými hudebními žánry.

Ale začněme od začátku...

 

hudební ukázka č.2:

 

Stříhali dohola malého chlapečka

 

(Vladimír Mišík, Josef Kainar)

 

Vladimír Mišík, skupina Etc...

 

(Supraphon 1 13 2109 H)

 

Když si člověk poslechne desku Vladimíra Mišíka a skupiny Etc.. "Stříhali dohola malého chlapečka", stávají se pro něj zcela bezpředmětné veškeré diskuze o tom, zda může být i populární hudba uměním, nebo zda je pouze pokleslým žánrem. Podobně i otázka spojení moderní populární hudby s básnickým textem, s literaturou v té nejryzejší podobě. Je to balada o přistřižené touze bezbranného dítka, bohatě metaforická báseň, takové malé drama v kostce, nesnadno sdělitelné jinými než básníkovými slovy. Je to svět malé, dětské a nechápající úzkosti, do nějž se asociativně prolíná svět dospělý, zkušený a skeptický.

 

Tato píseň dostala folkrockovým impulsem Vladimíra Mišíka umocněnou působivost...

 

autor-díla-ukázky-tvorba-film-video-scénáře-scenárista

 

VŠICHNI STEJNĚ SKONČÍ V POSTELI, aneb první původní česká erotická komedie (1998)

Filmová adaptace vlastní stejnojmenné literární předlohy - povídky ze součastnosti. Vše se děje za komických okolností a s nadhledem.

 

Ukázka ze scénáře (začátek)

 

Obraz 1. Vesnická diskotéka

 

Blikají barevná světla, silně nakouřeno, hlučná a rychlá hudba, titulková montáž. Po jejich skončení začne uvádět koktající diskžokej pomalou skladbu, sem tam přeskakuje deska.

 

Střídavé záběry na tančící páry: Velmi vysoká s malým partnerem, lesbičky, tlustý pár, dva homosexuálové a jiné karikatury. Chlapci se pohybují se silně ztopořenými údy, zřetelně se rýsujícími přes kalhoty, dívky zase pohazují vystrčenými zadečky, naditými v krátkých šortkách či přiléhavých minisukních a z hlubokých výstřihů jim vylézají kyprá poprsí. Všichni se silně potí.

 

Záběr na samostatně tančící dívku Blanku, která se zahledí směrem ke vchodu do sálu a zpozorní.

 

Ve dveřích stojí voják, a od ostatních návštěvníků se liší tím, že je o něco starší, také o něco větší a hlavně fešák. Zkušeným okem hodnotí situaci - není ji zrovna nadšen. Blanky si nevšimne.

 

Skrz tančící dav se prodírá k baru, kde zaujme místo vedle pěkné, byť tak trochu kypré dívky, Mileny.

 

Navazují spolu hovor, který však zaniká v hluku diskotéky.

 

Vojákovi se dívka zjevně líbí, taktéž dívce se voják zamlouvá a vine se k němu.

 

Z davu se k nim protlačuje Blanka, staví se mezi ně a ptá se kypré dívky:

 

Blanka:

 

(udýchaně, zvědavě) Tak co, Mileno...proč netancujete?

Milena:

 

Nemůžu, Blanko...jsem mokrá jako myš.

Blanka:

 

(zvědavě) Kde všude, i tam?

Milena:

 

(naštvaně odsekne) Všude!

Blanka:

 

Tak se svlíkni, a bude ti dobře.

Milena:

 

(ještě naštvaněji) Dík za radu, ale svlíkni se radši sama, aspoň se to tady trochu vyprázdní...

 

Voják přímo hledí s neskrývaným zalíbením na Blanku, která už nevnímá Milenu.

 

Lačný vojákův pohled Blanku jakoby na chvíli hypnotizuje.

 

Blanka:

 

Půjdeme si zatančit?

 

Blanka se přitiskuje špičatými a pevnými ňadry k vojákovi, ten ji uchopí oběma rukama za zadeček. Blanka se nebrání a tančíce tělo na tělo pomalu mizejí v rytmicky se vlnícím davu, protože právě koktavý diskžokej vyhlašuje pánskou volenku a není jisto, jestli si voják nevybere Milenu. Deska opět přeskočí.

 

Osamocená Milena se mračí a naštvaně a závistivě oba sleduje.

 

Blanka s vojákem tančí ploužák a vzájemně a zálibně si pohlížejí do očí.

 

Blanka:

 

(zvědavě) Tebe ještě neznám, nikdy jsem tě tu neviděla...

Voják:

 

(zdůrazňuje slovo ještě) Já tebe také ještě ne...

Blanka:

 

S Monikou se znáš?

Voják:

 

To je ta u baru?

Blanka:

 

Jo, ta oplácaná, co ses s ní předtím bavil, ta tlusťoška...

Voják:

 

Není oplácaná, akorát víc při těle...

Blanka:

 

(naštvaně odporuje) Má kozy jak melouny!

Voják:

 

Některým se to líbí, lepší melouny než nic, nebo jenom holé bradavky...

Blanka:

 

Podrží každému, komu se zachce...

Voják:

 

A co ty?

Blanka:

 

Tak to já si vybírám...odkud jsi?

 

autor-díla-texty-tvorba-ukázky-kozy-dudy-prsa-poprsí-bradavky-holky-baby-kočky-dárky-vánoce

 

ANTÉNA (1999)

Epizoda ze seriálu "Tak jde život" z cyklu krátkých komických příběhů beze slov - grotesek ze současnosti, zachycujících život kolem nás. Tento díl je o tom, co všechno může způsobit taková porucha...

 

Ukázka ze scénáře (začátek)

 

Obraz 1. Před domem

 

Roztmívačka:

 

Prázdná ulice, švenk na dům.

 

Obraz 2. Obývací pokoj

Detail:

 

Ruka namočená v nočníku. Kamera jede po paži až na hlavu, odjíždí na celek.

Celek:

 

V křesle sedí zabořen muž - otec a spí. Začne se probouzet, ruku si otře o křeslo, poté si protře oči.

Celek:

 

Dítě si hraje s barvičkama. Křik.

Celek:

 

Otec mžourá a rozhlíží se po pokoji.

Celek:

 

Dítě natírá černou barvou okulár dalekohledu. V pokoji je nepořádek.

Polodetail:

 

Otec má zhnusený výraz v očích. Sehne se na zem pro ovladač a zapne TV. Ozve se melodie znělky seriálu "Dallas". Tupý úsměv.

Polocelek:

 

Pohled přes rameno na TV. Náhle nastane porucha a na obrazovce je vidět šum.

Polodetail:

 

Otec udiveně hledí, zvedne se a jde k TV.

Celek:

 

Otec se dívá za TV, jestli je tam zapojena anténa. Potom zezadu uchopí TV a jde s ní směrem ke stolu. Zjišťuje, že je stůl plný a tak položí TV někam mimo. Ozve se křupnutí a dětský křik utichne. Otec se rozhlíží. Opět uchopí televizor a mírně jej nadzvedne. Ozve se dětský pláč. Toto opakuje. Potřetí si všimne kluka, ležícího pod TV. Rychle ji nadzvedne. Kluk odběhne za matkou do kuchyně, drží si rukou zadek. Má pokálené punčocháče.

Celek:

 

Matka s velkým křikem vybíhá s pánvičkou v ruce z kuchyně, uklouzne na něčem a padne na zem. Jídlo z pánvičky jí dopadne na umaštěné vlasy.

Polodetail:

 

Matka se zvedá ze země, nasazuje si rozbité brýle. Má vyražený zub.

Polocelek:

 

Otec stojí za TV, vytahuje a zkoumá plošné spoje, tahá různé dráty, přeřezává je nožem. Při vytažení a zasunutí záblesky. Podívá se na manželku, ležící na zemi a kroutí nechápavě hlavou. Pokračuje v opravě. Záblesky.

Polocelek:

 

Do místnosti vchází dítě a namáčí letadlo do žluté barvy. Přistoupí k otci a začne mu s ním jezdit ve vlasech. Další rána el. proudem. Otec kroutí nechápavě hlavou. Stále stejné poruchy.

Polocelek:

 

Otec sleduje přívod od antény od TV až ke zdi, následně jde podél zdi, u stropu se zastaví. Zamyslí se a odběhne.

 

Obraz 3. Předsíň

 

Detail:

 

Otec v ponožkách přichází ke dveřím a snaží se nazout vietnamky. Nejde to.

Polocelek:

 

Bere do ruky nůžky větších rozměrů z botníku a ohýbá se.

Detail:

 

Otec si ustřihuje špičku ponožky. Totéž provede i na druhé ponožce. Nazuje si vietnamky, zahýbe spokojeně palci u nohou a odejde...

 

HUSA (2000)

Epizoda ze seriálu "Tak jde život" - krátký, hluboce lidský, groteskní až morbidní příběh ze současnosti o tom, že každá, byť i zdánlivě neřešitelná situace má řešení, pokud se však hledá a nachází... Rozepsáno více námětů a pokračování.

 

Ukázka ze scénáře (začátek)

 

Obraz 1. - Kuchyně

 

Celek:

 

Kuchyně, hodiny na zdi ukazují poledne, bzučení mouchy na okenním skle. Za prostřeným stolem sedí mohutný muž - typický jedlík.

Celek:

 

Sporák s troubou, subtilní upachtěná žena pobíhá okolo něj. Nadzvedává pálící pokličky na hrncích a sem tam v nich rychle zamíchá velkou vařečkou. Chvatně škrábe brambor z hromady a hází jej do velkého hrnce na plotně.

Polodetail:

 

(obrazová montáž) Nad hlavou jedlíka se zjevuje velká mísa s celou pečenou husou a oblohou. Pomalu mu krouží okolo hlavy a on ji mlsně sleduje (hlava se otáčí za husou o 360°). Zazní jemný a lahodný zvuk houslí a po chvíli zanikne. Ozve se opět bzučení mouchy, dorážející na sklo okna a vidina mizí.

Detail:

 

Muž ještě ze setrvačnosti krouží hlavou, intenzivně pohybuje chřípím, pohlíží ke sporáku, větří a slintá.

Detail:

 

Muž si hraje nervózně s nožem od příboru a nechtě rozřeže ubrus na stole. Všimne si díry, zakryje ji talířem a plaše pohlédne směrem ke sporáku.

Polocelek:

 

Žena právě vytahuje pekáč s husou z trouby ze které stoupá černý kouř. S hrůzou v očích pomalu pohlédne k muži.

Detail:

 

Plachý pohled muže se rychle mění v hrozivý, brunátní a třeští oči, až mu na skráních nabíhají tepny.

Detail:

 

Mužova ruka sahá po noži, pevně jej sevře, ale po chvíli jej rychle pustí zpět na stůl.

Polocelek:

 

Muž se vrhá od stolu k drobné a vyděšené ženě, která se snaží uniknout. Uchopí ji mohutnýma rukama za krk, nadzvedne ji do úrovně svého obličeje a škrtí ji. Po chvíli ji pustí a žena padne s žuchnutím a zachrastěním bezvládně na k zemi.

Detail:

 

Žena má zavřené oči a rychle modrá v obličeji.

Detail:

 

Muž, shlížející na bezvládné tělo ženy naopak rychle bledne, brunátný výraz jeho obličeje jihne a začne se rozhlížet kolem sebe.

Polodetail:

 

Smete pokličku z jednoho z hrnců, stojících na sporáku, popadne jej a z výšky začne vylévat jeho obsah na hlavu nebohé ženy.

Detail:

 

Obličej ženy i okolí její hlavy je pokryt nudlemi a celý mokrý od polévky, ze které stoupá pára. Žena rychle otevře a vytřeští oči.

Polocelek:

 

Muž pomáhá ženě vstát, sundává a roztírá ji nudle po obličeji a vlasech. Něžně ji k sobě přivine.

Detail:

 

Oba se rozpláčí a pohlédnou ke sporáku.

Detail:

 

Na pekáči leží torzo seškvařené a zuhelnatělé husy.

Polodetail:

 

Při pohledu na něj se oba rozpláčí ještě víc. Muž zbystří, najednou přestane plakat a mávne rukou nad sporákem. Žena pohlédne zkoumavě na muže a také rychle přestane. V očích s ji zajiskří.

Polocelek:

 

Muž s vítězným výrazem vleče překvapenou ženu ke skříni. Kvapně ji s vrzotem a skřípotem otevře. Vyletí několik molů. Muž vytáhne jedno ramínko ze dvou a podá je směrem k ženě tak, že ji zakryje hlavu. Sáhne i pro druhé, pokryté pavučinou.

 

Obraz 2. - Před domem

 

Celek:

 

Pohled zepředu na naleštěný Mercedes, chromovaná maska se blýská ve slunci. V pozadí vychází z domu muž v klobouku, vlekoucí klopýtající ženu. Oba se blíží k Mercedesu, kamera však vyjíždí a za ním je vidět omšelý Trabant.

Celek:

 

Pohled zezadu na Trabanta. Muž zakrývá značku dekou, vyčnívající z kufru auta a žena se marně pokouší otevřít pravé dveře vozu. Lomcuje a cloumá s klikou. Muž mohutně zabouchne víko kufru a oboje dveře se otevřou. Žena se zvedne ze země a oba nasednou. Ozve se příšerné vytí motoru v maximálních otáčkách, zařazení rychlosti přes zuby a oblaka kouře se vyvalí z výfuku. Vozidlo se s přískoky rozjede, kličkuje, nadskočí a zmizí zhaleno v dýmu. Do záběru vejdou dva strážníci, pohrávají si s obušky a hledí za ním...

 

autor-díla-texty-tvorba-ukázky-muž-krasavec-krásný-chlap-alfa-samec-miláček-milenec

 

ŘEKA VZPOMÍNEK (2005)

Současný, romanticko-dramatický letní příběh, inspirovaný skutečnými událostmi. Filmová adaptace příběhu dvou mladých lidí. Autor literární předlohy "Řeka vzpomínek" (2001) a scénáře. Na hudbu k tomuto filmu napsal i pár písňových textů ("Mr. Silver" a "Láska v nás").

 

Ukázka ze scénáře (začátek)

 

OBRAZ 1.
Nemocnice - pracoviště CT

 

(úvodní titulky)

  

 

Mladá zdravotní sestra spolu s mladým mužem (Pavel) vcházejí do místnosti CT.

  

 

Pavel se pomalu a nejistě svléká.

  

 

Sestra jej přitom se zalíbením pozoruje.

  

 

Pavel si lehá na lůžko.

  

 

Pavel zajíždí pomalu do tunelu CT.

  

 

Lékaři i sestry pozorně sledují spousty údajů na monitorech, grafy, řezy, spousta čísel, z tiskáren vyjíždějí grafy a obrázky.

 

Přístroje šumí a pípají.

 

POMNĚNKY (2019)

Romanticko-dramatický přibeh ze současnosti o cestách několika mladých lidí za štěstím a úspěchem. Celovečerní film, jehož závěr je záměrně zpracován tak, aby poskytl prostor pro další připravované volné pokračování příběhu. Nové zpracování vlastní literární předlohy "Řeka vzpomínek" (2001), autor námětu i scénáře.

 

Ukázka ze scénáře (začátek, 2. obraz)

 

OBRAZ 2.
TV studio-střižna

 

Pavel vstupuje s kamerou v ruce do místnosti a míří vstříc k atraktivní ženě středních let, Evě, vstávající od střihového pultu.

 

Pavel: Evi, tady máš ty záběry z tý přehrady...

Eva: (laškovně) Jé, ty jsi zlato, Pavle. Máš to u mě!

Pavel: A co jako? Já toho mám u tebe víc!

 

Pavel vytahuje z kamery kazetu a podává ji Evě.

 

Eva: Bylo tam něco zajímavého?

Pavel: Ne. Teda bylo, ale to jsem nenatočil.

Eva: Proč? Došla ti kazeta?

Pavel: Došlo mi, že to vysíláme před desátou večer… a taky mi došly prachy.

 

Pavel spustí Evě do hlubokého výstřihu klíčky od auta. Přistihne je právě příchozí, přísně vyhlížející muž zralého věku, šéf studia.

 

Šéf: Mládeži, jestli potřebujete soukromí a gauč, tak se zamkněte vedle v kanclu.

Pavel: To si pletete erotiku s flirtem, šéfe. Myslel jsem, že si tyhle věci pamatujete z mládí.

Šéf: Hele, jestli budeš pořád vtipkovat o mým věku, tak si to svoje mládí moc neužiješ. Na škole jsem dělal box.

Pavel: Miluju ty vaše historky z Rakouska-Uherska!

 

Eva se snaží vylovit klíčky z výstřihu, ty však propadnou někde na zem. Eva se pro ně sehne.

 

Šéf: A ze školy si taky pamatuju, že flákání škodí zdraví.

Eva: To by Pavel musel být už mrtvej...

 

Pavel spolu se šéfem studia pozorují pozadí sehnuté Evy, hledající klíčky.

 

Šéf: Správně. Takže vezme kameru a půjde do muzea.

Pavel: (zvědavě) Co se děje? Chtějí vás tam vystavit jako exponát?

 

Šéf potáhne zhluboka z cigarety, zvedne klíčky ze země, předá je s významným výrazem Pavlovi a vyfoukne na něj kouř.

 

Šéf: (direktivně) Končí tam výstava obrazů, takže večer… ať to mám!

Pavel zasalutuje.

 

Pavel: (přidušeně) Jasně, šéfe!

 

autor-díla-texty-tvorba-ukázky-texty-písní-hudební-písničky-skladby

 

Texty (výběr)

(texty nemusí vždy vyjadřovat názory autora)

 

DEJ MI!

1.Sloka:

 

Dej mi svou přízeň, srdce mi buší,
uhas mou žízeň, dnes ti to sluší!
Dej mi svý číslo, nebudu klekat,
jediný číslo, nenech mě čekat!

Ref.:

 

Bude to dlouhý, bude to velký,
bude to hluboký, bude to mělký!
Bude to sladký, jak karamelky,
tak si mě vezmi do svý kabelky!

 

Bude to nebe, peklo i ráj!
Bude to nebe, peklo i ráj!

2.Sloka:

 

Dej mi svou lásku, srdce mi buší,
smaž z čela vrásku, ta ti nesluší!
Dej mi svý tělo, nebudu klekat,
já tě chci celou, nenech mě čekat!

Ref.:

 

Bude to dlouhý, bude to velký,
bude to hluboký, bude to mělký!
Bude to sladký, jak karamelky,
tak si mě vezmi do svý kabelky!

 

Bude to nebe, peklo i ráj!!
Bude to nebe, peklo i ráj!!

3.Sloka:

 

Nebuď jak děcko, srdce mi buší,
dej mi svý všecko, co ti tak sluší!
Dej mi co máš, nebudu klekat,
co chci to znáš, nenech mě čekat!

Ref.:

 

Bude to dlouhý, bude to velký,
bude to hluboký, bude to mělký!
Bude to sladký, jak karamelky,
tak si mě vezmi do svý kabelky!

 

Bude to nebe, peklo i ráj!!!
Bude to nebe, peklo i ráj!!!

 

ŽÁR!

intro:

 

Žár!
Žár!
Žár!
Žár!

1.Sloka:

 

Touha pálí jako slunce,
jako vždycky, když tě vidím!
Láska plane jako oheň,
svět se boří, když tě mám!

 

Největší je když tu nejsi,
největší je když jsi pryč!

Ref.:

 

Žár - má touha hoří!
Žár - můj svět se boří!
Žár - má láska hoří!
Žár - ...ať neshoří!!!

 

Žár - má touha hoří!
Žár - můj svět se boří!
Žár - má láska hoří!
Žár - ...ať neshoří!!!

2.Sloka:

 

Má touha sálá jako výheň,
jako vždycky, když tě vidím!
Láska žhavá jako magma,
svět se boří, když tě mám!

 

Dneska je to o moc větší,
dnes to pálí ...o moc víc!

Ref.:

 

Žár - má touha hoří!
Žár - můj svět se boří!
Žár - má láska hoří!
Žár - ...ať neshoří!!!

 

Žár - má touha hoří!
Žár - můj svět se boří!
Žár - má láska hoří!
Žár - ...ať neshoří!!!

3.Sloka:

 

Největší je když tu nejsi,
největší je když jsi pryč!
Přijeď rychle, zachraň oheň,
přikládej ...ať neshoří!

 

Dneska je to gigantický,
dnes to pálí ...o hodně víc!

Ref.:

 

Žár - má touha hoří!
Žár - můj svět se boří!
Žár - má láska hoří!
Žár - ...ať neshoří!!!

 

Žár - má touha hoří!
Žár - můj svět se boří!
Žár - má láska hoří!
Žár - ...ať neshoří!!!

 

autor-díla-texty-tvorba-ukázky-metyl-alkohol-abstinent-whisky-gin-ŽÍZNIVEJ-BILL

 

ŽÍZNIVEJ BILL

1.Sloka:

 

Bill měl rád ženu svou a taky prachy,
Aljaška zlatej důl, žádný strachy.
Na Klondajk ji dotáh‘, jak o tom snil,
za láhev whisky ji tam vyměnil.

Ref. 1.:

 

Jó Žíznivej Bill, co pořád jen pil,
když neměl na whisky, ženu propil.
Jó Žíznivej Bill, co stále jen pil,
prochlastal ženu svou a pak sám žil.
Ou jé...

2.Sloka:

 

Rejžoval zlato, jó horko bylo,
pekelně tenkrát slunce pálilo.
Na jednu whisky si s chutí zašel,
v Prokletým saloonu chládek našel.

Ref. 2:

 

Jó Žíznivej Bill, co pořád jen pil,
když neměl na whisky, chajdu propil.
Jó Žíznivej Bill, co stále jen pil,
prochlastal chajdu svou, ve stanu žil.
Ou jé...

3.Sloka:

 

A když sníh napad‘ a kosa přišla,
Polárka na nebi zrovna vyšla.
Ta kosa tuze moc ostrá byla,
žízeň pak Billa už netrápila.

Ref. 3:

 

Jó Žíznivej Bill, co pořád jen pil,
když neměl na whisky, ženu propil.
Jó Žíznivej Bill, co stále jen pil,
když neměl na whisky, chajdu propil.
Jó Žíznivej Bill, co všechno propil,
svou poslední whisku si už nedopil.
Ou jé…

 

NOČNÍ

1.Sloka:

 

Samota prokletá, ta bývá zlá,
jak noční můra zákeřná!
A když se podaří, že nejsi sám,
pak noc je vždycky nádherná!

 

Takové noci jsou zázračné,
takové noci jsou fajn! Jé…

Refrén:

 

Ležet a bdít, dlouho do noci snít
o tom jak mít rád, mít rád!
Ležet a pít, dlouho do noci chtít
a pak dlouho spát, jen spát!

Mezihra:

 

Jen tak to má být, jen nebýt zas sám!
Jen tak se dá žít, nejlepší je jen tak…

Refrén:

 

Ležet a bdít, dlouho do noci snít
o tom jak mít rád, mít rád!
Ležet a pít, dlouho do noci chtít
a pak dlouho spát, jen spát!

2.Sloka:

 

Jak voda stoletá, co trhá hráz,
dotěrná touha zákeřná.
Mít náruč dokořán, nezůstat sám,
pak je noc vždycky nádherná!

 

Takové noci jsou zázračné,
takové noci jsou fajn! Jé…

Refrén:

 

Ležet a bdít, dlouho do noci snít
o tom jak mít rád, mít rád!
Ležet a pít, dlouho do noci chtít
a pak dlouho spát, jen spát!

Mezihra:

 

Jen tak to má být, jen nebýt zas sám!
Jen tak se dá žít, nejlepší je jen tak…

Refrén:

 

Ležet a bdít, dlouho do noci snít
o tom jak mít rád, mít rád!
Ležet a pít, dlouho do noci chtít
a pak dlouho spát, jen spát!

 

autor-díla-texty-tvorba-ukázky-cigárko-cigarety-dým-kouř-kouření-žena-poezie-poesie

 

Poezie (výběr)

 

MY

 

Nežijeme kde bychom chtěli.
Nemáme co chceme.
Neoblékáme se jak bychom chtěli.
Nejíme co bychom chtěli.
Neděláme co nás baví.
Nestýkáme se s kým bychom chtěli.
Nemůžeme se chovat jak chceme.
Nejednáme jak bychom chtěli.
Nemáme partnera podle svých představ.
Jsme to vůbec MY??

 

SMOG

 

Venku zas ten zasranej smog.
Doma dusno, jako vždycky.
V hospodě o něco menší.
Kam tak asi můžu,
do prdele,
jít
?

 

HRA

 

Rozdávali si lásku
jako nějaké karty.

Tahali stále větší
trumfy.

 

Nikdo nechtěl
prohrát...

 

POHŘEBNÍ

 

Řekla mi
ožeň se!

 

Tak jsem se
ohnal...

 

autor-díla-texty-tvorba-ukázky-reklama-slogany-motto-hesla

 

Slogany (výběr)

 

Vodka PUSHKIN – vodka, která píše!

 

Je radostí a požitkem nechat se vyhodit na dlažbu značky BETA!

 

Ke každé botě BAŤA - druhá bota zdarma!

 

Umírá s úsměvem - je pojištěn u ČESKÉ POJIŠŤOVNY!

 

autor-díla-texty-tvorba-ukázky-reklama-slogany-motto-hesla-výběr

 

Články (výběr)

 

KAM SPĚJE SOUČASNÁ SPOLEČNOST

Proč klesá kulturní a estetická úroveň současné populace

Každá společnost se skládá z větší části průměrných až podprůměrných jedinců (inteligence, genetická výbava, schopnosti, sociální původ, vzdělání apod.) a menší části nadprůměrných jedinců, přičemž tvůrčích jedinců-umělců je jen pár a to jsou ti, kteří svou nespokojenost projevují veřejně.

Společnost jako většinový celek poslouchá populární hudbu, čte bulvár, sleduje TV seriály a chodí na muzikály nebo v létě ležet u moře nebo v zimě klouzat na lyžích. Lidé jsou unavení a vyčerpaní, chtějí se po práci jednoduše bavit, odreagovat, nepřemýšlet, nejít do hloubky, neřešit problémy, nechtějí se učit vnímat nové, kvalitní věci. Je to jejich svobodná volba, tito lidé tvoří gro ekonomiky státu a nikdo nemá právo je za to odsuzovat. Právě oni mimo jiné vytvářejí prostředky a prostor pro tvorbu náročnějších jedinců-umělců, kteří nemusejí jinak pracovat. Pár náročnějších lidí přitom má možnost ukojení svých vyšších nároků na úkor nenáročné většiny kdykoliv, tak to skutečně je. Třeba ve svých klubech.

Proto je mnoho umělců a jejich výkony uznáváno pouze odborníky a naopak zcela nepochopeno plebejci. Viz: Co to je za vrzání, to je strašné...(Česká filharmonie), Co to je za čmáranice, co to má znamenat, to je hrůza.....(Pablo Picaso), Co je to za příšerný krám....(plastika v Národní galerii) tak podobně... Děti to slyší od rodičů a tento názor si pak nesou celý život a předávají dál. Nemají přirozeně zájem ani potřebu se dále touto věcí zabývat, jít do hloubky, snažit se o pochopení či o další vzdělání. Proto si tito lidé raději zajdou třeba do ZOO, kde je plno roztomilých čumáčků a chlupáčků, tak jako doma nebo v dětství plyšáčků...

 

autor-díla-texty-tvorba-ukázky-pes-společnost-umění-umělci-kultura-estetika-kýče

 

Snaha umělců a vzdělávacích institucí o změnu

Nikdy se umělcům ani jiným nepodařilo a nepodaří toto změnit (ostatně toto ani není jejich posláním ani prvoplánovým cílem), nelze totiž předělat člověka, nelze měnit jeho způsob vnímání, myšlení, chápání, jeho vůli, to je dáno geneticky a nepodařilo se to ani komunistům (viz Nový, socialistický člověk, komunista tělem i duší, nová směna, nová generace...), vždy z toho vypadla ta samá a stejná kopie. Potomci se totiž skládají z genů svých rodičů, z ničeho jiného ani lepšího a tudíž nelze vyžadovat od potomků vyšší kvalitu, než byl materiál použitý při jeho tvorbě. Výmluvy na nedostatky školství a vzdělávací instituce neobstojí. Po kom to dítě je - no přece po svých rodičích...

Je důležité si uvědomit, že umělecká úroveň a stupeň této úrovně je vnímán čistě subjektivně a nelze jej proto paušalizovat. Je závislý na stupni a míry vnímání vkusu, krásy, kýče, záleží na zkušenostech, přehledu, vzdělání, sociálních poměrech, citu, emoční schonosti apod. posuzujícího jedince. Nelze obviňovat většinu lidí za to, že uměleckým dílům nerozumí, oni jim prostě z mnoha důvodů rozumět nemohou a nechtějí a je třeba toto demokraticky respektovat, třeba tím, že se jim umělci nebudou vnucovat anebo je urážet. Umělci totiž zase neumí to, co tito ostatní lidé, kterých je většina a mnohé by s trochou dávky empatie dokázali pochopit, že život v jejich světě je o něčem úplně jiném.

Vše totiž prochází nezbytně a logicky procesem neustálého vývoje a tudíž i civilizace a současná společnost se vyvíjí, přičemž tento vývoj v časové ose zachycuje období jejího vzniku, růstu, vrcholu i období úpadku. V jaké fázi vývoje se nacházíme právě nyní, je jasné... I konec a pád Římské říše jakožto vyspělé civilizace byl provázen celospolečenským a tím i kulturním a morálním úpadkem, nerespektováním ničeho, dovršením blahobytu, bylo to období užívání si všeho nadmíru a opovrhováním všeho hodnotného. Byl to volný let, po kterém logicky následoval rychlý volný pád. Jak podobné...

 

autor-díla-texty-tvorba-ukázky-piva-pivo-krása-umění-kýč-díla

 

KRÁSA, ANEB CO JE KRÁSNÉ A CO NENÍ KRÁSNÉ

Ačkoliv je slovo „krása“ abstraktním pojmem, stále se nalézají nic nechápající jedinci, snažící se tomuto slovu dát nějaký, většinou však svůj obsah a také se jej snaží nějak blíže konkretizovat, bohužel vždy směrem ke svému subjektivnímu, dle svého názoru však tomu nejlepšímu a nejvytříbenějšímu vkusu. Není známo, kdo jim dal právo určovat co je krása a co je krásné a co není krásné. Zřejmě asi pouze oni sami se cítí být těmi vyvolenými.

 

Co je to vlastně krása?

Krása je kombinace barev, tvarů, předmětů, zvuků, pohybů a situací v daném čase a prostoru, způsobující u zúčastněné osoby vnitřně prožívaný nebo prožitý vzrušující pocit nebo jejich kombinace a těmito kombinacemi záměrně či bezděčně vyvolané žádoucí pozitivní a estetické emoce (krásno, pěkno). Tyto emoce jsou, stejně jako u autorů uměleckých děl, produktem činnosti vyšší nervové soustavy. Vnímání krásy je tedy duševní činností. Tento proces probíhá kontinuálně, vědomě i podvědomě.

 

autor-díla-texty-tvorba-ukázky-moře-delfín-kýč-umění-krása

 

Krása je vnímána smysly – zejména zrakem (okolní svět, příroda, výtvarná díla) a sluchem (zvuky, hudba, mluvené slovo), ale i hmatem (povrch přemětů, těla), chutí (kombinace chutí jídel, koření a nápojů), nebo čichem (kombinace vůní či zápachů), nebo jejich vzájemnou kombinací, čímž dochází k jejich vzájemnému umocnění a zintenzívnění (příroda, film, divadlo, balet, audiovizuální show). Ke vnímání pocitu krásy literatury či poezie je zapotřebí buďto zrak nebo hmat (čtení), nebo sluch (poslech).

Krásu světa, okolí, přírody i uměleckých děl však dokáží více či méně vnímat všichni a činí tak zcela nevědomky, bezděčně a nic přitom nedefinují, neřeší, neškatulkují a veřejně nekritizují. Tyto procesy vnímání krásy a krásna probíhají u každého neustále, vnitřně, spontánně a automaticky, bez jakéhokoliv vnějšího umělého řízení. Jakýkoliv pokus či umělá snaha tyto přirozené procesy jakkoliv řídit či kritizovat je pouze projevem nadřazenosti a vědomé snahy o manipulaci druhých, neboť tito mentorové nemají o nic vyšší schopnost vnímání krásy než ostatní lidé, protože jsou vybaveni stejnými smysly i mozkovými centry.

 

autor-díla-texty-tvorba-ukázky-krása-homo-leonardo-obraz-dílo-umění

 

Kdo vymyslel krásu

Pojem „krása“ si vymysleli lidé, kteří ve svém životě měli dostatek času k tomu, aby o tom mohli uvažovat. Tedy nemohlo se jednat o lidi, kteří by byli nuceni si sami obstaravat obživu, na to by jim nezbyl čas, ale jednalo se o příživníky a parazity dané společnosti. Tito jedinci, aby zdůvodnili svoji vyjímečnost a postavení, vymýšleli různé definice krásy, měřítka, příklady, a sami začali určovat, co je krásné a co ne. Toto činili a dodnes činí bez ohledu na názory ostatních subjektů a mnohdy i záměrně opačně k jejich protikladu.

Je fascinující, jak je možné do nekonečna žvanit na téma umění, resp. krása, hledat její zdůvodnění, potřebu, její smysl, význam, vzory, podstatu a vždy to nějak nenápadně spojovat s propagací vlastní činnosti a sebezviditelňovánim, nebo vyvoláváním dojmu odbornosti a kompetentnosti parazitováním pod rouškou sympatizování s dílem jiným. Někteří se tím i úspěšně živí a co je nejhorší, dostává se jim i pocty, pochopení druhých, odměny a společenského uznání.

Tento stav trvá dodnes a bude trvat i v budoucnu, neboť tu je a bude stále většina lidí, kteří se rádi nechají vést a manipulovat, kterým tento stav plně vyhovuje a kteří nechtějí a nemají zájem o těchto věcech vůbec přemýšlet. Nemají na to čas, potřebu ani ochotu. Většina lidí tak tento diktát dobrovolně přijímá.

 

autor-díla-texty-tvorba-ukázky-kýč-ostrov-moře-mraky-západ-slunce

 

Vzory krásy

1. Vesmír a příroda – to je přirozeně a zdarma - od přirozených tvarů, útvarů, scenérií, zvuků, dějů, jevů, procesů, pohybů, fauny i flóry, vytvářených miliardy let evolučním procesem. Zde jsou zahrnuty i konkrétní a abstraktní vnitřní vize běžných lidí i tvůrčích umělců, jakožto projevu jejich vyšší nervové soustavy a činnosti mozku, vidiny a sny (nikoliv konkrétní hotové artefakty).

2. Umělé zdroje – vždy za účelem zisku - například módní návrhář, výtvarný umělec, hudební skladatel, kritikové veškerých uměleckých děl, nejrůznější soutěže, ve kterých krásu hodnotí členové laických i odborných porot (a jejichž výsledky se diametrálně liší) – viz například královna krásy - miss (sporná definice krásy), architektonické soutěže (Kaplického Chobotnice), lierární, filmové a hudební soutěže a festivaly, sportovní soutěže apod. Je dobré si uvědomit, že každý soutěžící (a to i ten následně poslední) chce vyhrát a tudíž si myslí a je pevně přesvědčen, že jen jeho produkt je právě ten nejdokonalejší a nejkrásnější a jako takový i zvítězí.

 

krása-autor-díla-texty-tvorba-ukázky-venus-venuše-akt-nahá-krásná-žena-obraz-dílo-umění

 

S krásou žen je to jiné

Fyzicky krásná žena je v podstatě žena, která je co nejvíce průměrná. Může se to zdát divné, ale je tomu opravdu tak. Protože jednotlivé části fyzického těla krásné ženy jsou co nejvíce průměrné. Nejsou například ani moc velké, ani moc malé, ani moc takové a ani moc makové. Musí být tak akorát, protože takové jsou ideální a tedy i krásné. Čím více částí těla má žena průměrných, tím je souměrnější, a proto i krásnější. To platí i pro muže a třeba i pro zvířata.

Je možné vylepšit velikost či nesouměrnost některých částí těla korekcí plastickou chirurgií. Bohužel se ale u mnohé celebrity výsledky leckdy výrazně liší od ideálního průměru, a tak v konečném důsledku více než krásně působí spíš kýčovitě.

Krásu žen naštěstí posuzujeme komplexně, jako celek, a podle více kritérií. Kromě vlastností fyzických a tělesných zde významnou roli sehrávají například i vlastnosti psychické a duševní. A v neposlední řadě zde hraje svou významnou roli také osobní přitažlivost, jakožto forma energetického vyzařování - sex-appeal.

 

autor-díla-texty-tvorba-ukázky-země-planeta-zeměkoule-vesmír

 

Krása jako byznys

Z výše uvedeného vyplývá, že krása, o které se neustále hovoří a která se kritizuje, vytváří, propaguje a jinak s ní manipuluje, je vždy předmětem byznysu menšiny. Není a nemůže být kýčem například západ slunce „in natura“, ale je kýčem, pokud je například namalován na plátně a nese přímé známky povrchní a podbízivé líbivosti za účelem jeho dobré prodejnosti. Krása je však pouze jedním z kritérií uměleckých děl, někdy převažují kritéria jiná, například údernost, dojemnost, útočnost, sugestivita, agrese, klid, energie, záměrná dekorativnost apod.

Nejen člověk, ale i zvířata vnímají krásu, která je nedílnou součástí jejich života a která je od jejich narození obklopuje. Krásu ryzí, přirozenou, i tu uměle vytvářenou. Akorát ji nijak neřeší. Většinou o ní nemluví, vnímají ji vědomě i podvědomě jako nezbytnou součást svého života, světa, okolí, prostředí atd. Žádne žvanění na téma „krása“ na této skutečnosti nikdy nic nezmění. A ti, kteří krásu neustále řeší, hledají, určují, vymýšlejí, kritizují a jinak propírají, tak ti se tím většinou taky i živí nebo tak činí záměrně, vždy však s perspektivou nějakých osobních výhod.

 

autor-díla-texty-tvorba-ukázky-palma-palmy-moře-pláž-havaj-kýč-západ-slunce

 

CENY OBRAZŮ A JINÝCH VÝTVARNÝCH DĚL A JEJICH OCEŇOVÁNÍ

Metodika a kritéria pro stanovení cen obrazů, grafických listů, plastik a jiných výtvarných a uměleckých vizuálně vnímaných děl

 

Cena a hodnota výtvarného díla

Cena neboli hodnota výtvarného díla je umělecká a tržní. Tyto ceny se mohou velmi lišit. Cena je taktéž vnímána čistě subjektivně a odvíjí se od úrovně schopnosti chápání a vnímání posuzovatele a taktéž i od míry jeho vkusu, praxe a zkušeností.

 

Cena podle autora

Cena uměleckého díla je pro jeho autora věcí velmi citlovou až přímo osobní, autoři mnohdy nedokáží sebekriticky reálnou cenu odhadnout nebo vyjádřit a mívají sklon k přeceňování nebo naopak k sebepodceňování. Svou roli zde sehrávají i psychologické faktory, jako jsou velikost vlastního ega autora a jeho ješitnost, nebo třeba i nezdravé sebevědomí a drzost oproti neopodstatněné skromnosti. Rodinní příslušníci ani známí jim v praxi poradit nemohou, a to z jednoduchého důvodu, že totiž za cenu, kterou jim poradí, si od nich toto dílo sami nekoupí.

 

autor-díla-texty-tvorba-ukázky-Lady_with_an_Ermine-obraz-žena-s-lasičkou-umění

 

Cena podle odhadců a znalců

Ceny určují odhadci a znalci z oboru umění, kunsthistorikové popř. soudní znalci, ale i jejich odhady se v praxi velmi liší, zejména podle jejich účelu. Například odhad pro pojišťovnu a odhad pro určení dědické daně nebo bude jiný než odhad pro prodejce. Významný je i vztah těchto odhadců k uměleckému dílu či k jeho autorovi, k jeho prodejci nebo kupci, tedy výše odhadní ceny je vždy příznivější k té osobě, která si jej k odhadu najme. Cena odhadu tak může někdy převýšit i cenu posuzovaného výtvarného díla…

 

Cena podle úrovně a hodnoty díla

Cena výtvarného díla by měla být určena především jeho uměleckou úrovní, tedy mírou schopností díla nonverbálně a pouze svým vzhledem oslovit a trvale působit na diváka, tzn. schopností díla fixace, přenosu a sdílení energetického potenciálu, obsahu myšlenek, pocitů, emocí nebo jiných informací z jeho autora na diváka se záměrným a cíleným dopadem. Tato sdílnost může mít různou podobu a úroveň, vyjadřenou uměleckým stylem nebo slohem, a to od primitivní až po velmi rafinovanou a je daná uměleckou úrovní autora a jeho vyzrálostí. S tím přímo souvisí i použité materiály a techniky, stejně jako nápad a jeho originalita, novost a unikátnost. Posuzuje se zde rovněž i míra vlastní tvůrčí kreativity a invence.

 

autor-díla-texty-tvorba-ukázky-obraz-autoportrét-Leonardo_self-Leonardo-Da-Vinci-umění

 

Cena podle vlastností díla

Neméně důležité pro stanovení ceny jakéhokoliv výtvarného díla jsou jeho rozměry, hodnota použitého materiálu, rámu, popřípadě i jeho stáří a zejména také skutečnost, zda se jedná o žijícího autora, jehož tvůrčí cesta vývoje ještě není zakončena. Podstatná je i veřejná známost a proslulost autora, jeho renomé a společenská prestiž, stejně tak jako odborné kritiky jeho děl. Dosažená akademická hodnost nebo odborné umělecké vzdělání autorovo nebývá vždy zárukou umělecké kvality a úrovně jeho děl, má však na jejich cenu nezanedbatelný vliv a zejména pro zájemce a kupce z řad laické veřejnosti je tato informace velmi důležitá a mnohdy i podstatná.

 

Cena podle účelu, funkce a poslání díla

Dalším kritériem pro posouzení ceny výtvarného díla je jeho účel, smysl, jeho zamýšlená funkce a poslání. Jsou díla aktivní, pasívní i neutrální, jako například díla určená k provokaci, propagaci, relaxaci, zamyšlení, meditaci, nebo díla účelová, designová a díla záměrně určená pouze k nenáročné dekoraci jako doplněk, např. interiéru apod., přičemž se tyto funkce mohou vzájemně prolínat a vytvářet tak díla multifunkční s různou mírou vkusu. Toto všechno jsou důležité faktory pro autory děl i jejich potenciální kupce.

 

autor-díla-texty-tvorba-ukázky-obraz-Mona-Líza-Mona_Lisa-Leonardo-Da-Vinci-umění

 

Cenu stanoví autor díla sám

Obecně platí, že cenu výtvarného díla za účelem jeho prodeje si autor stanovuje sám, po reálném a sebekritickém zvážení jeho skutečné hodnoty. Při nadsazení ceny bez znalosti tržního prostředí a zájmu kupujících se autor vystavuje nebezpečí neprodejnosti díla a v případě jeho podcenění zbytečně ztrácí. Svou roli zde hraje taktéž i skutečnost, zda se jedná o tzv. tvorbu volnou, vytvořenou z vlastní iniciativy autora a posléze nabídnutou k prodeji, anebo zda se jedná o dílo vytvořené na základě objednávky či jiné formy zakázky, kdy je cena stanovena smluvně dohodou autora a kupujícího předem.

 

Cenu stanoví galerie nebo agent

Pokud autor využívá služeb galerie nebo agenta, tak určí cenu po poradě s ním nebo mu dá volnou ruku, neboť schopný galerista i agent mají dlouhodobý přehled o situaci na trhu s uměleckými díly a také a hlavně o poptávce, zájmu a možnostech kupujících v daném regionu. Galeristé spolupracují s cílem nalezení vhodných kupců děl jimi zastupovaných autorů. Galerista či agent je motivován smluvní provizí v řádu i desítek procent z ceny díla, ne však vždy přímo úměrnou jeho skutečným vynaloženým nákladům. Důležité zde je i zaměření galerie a její klientela. Mezi galeriemi a galeristy, potažmo mezi jejich přístupy a výsledky jsou v praxi velké rozdíly.

 

autor-díla-texty-tvorba-ukázky-socha-plastika-David-Michelangelo-Buonarotti-umění

 

Místo nákupu a prodeje

Nelze opomenout i samotný zájem a úroveň potenciálních kupců výtvarných děl, která může být velmi různorodá, stejně jako jejich ekonomická situace a solventnost. S tím souvisí i ekonomická úroveň a struktura regionu, kupní síla, kde autoři svá díla udávají a výskyt možné konkurence. Je velký rozdíl mezi centry, kde je možné nalézt cílové kupce, kteří výtvarná díla pojímají jako předměty investice nebo spekulace a naopak mezi regiony s převažující vrstvou se zájmem o dekorace. Ani zde však nikdo není prorokem, neboť jak je známo, levněji a kvalitněji lze mnohdy realizovat zajímavý nákup právě mimo centra umění, stejně jako pro náročného a solventního zájemce nečiní problém za účelem koupě navštívit centra, čehož se v praxi zhusta využívá.

 

Aukce a dražby

Specifickou možností prodeje obrazů jsou aukce (dražby) uměleckých děl. Autor nebo komise stanoví tzv. vyvolávací cenu, která pokrývá honorář autora popř. i náklady dražby. Zde je možnost dosažení i velmi vysoké ceny vzhledem k renomé aukční síně, k účasti odborníků, sběratelů, investorů, spekulantů, mecenášů a jiných solventních zájemců, a to mnohdy i ze zahraničí (viz velmi úspěšné aukce obrazů F. Kupky apod.). Aukci však může uskutečnit i galerista nebo jiný subjekt či zájmová skupina. Výborných výsledků (i pro autory) dosahují aukce s charitativními cíli, pořádané jako součást nejrůznějších veřejných, kulturních, společenských a VIP akcí, kdy části vydražených cen putují na obecně prospěšné účely a pro kupující (jednotlivce nebo společnosti či firmy) je to věcí prestiže, zviditelnění a pozitivní reklamy.

 

autor-díla-texty-tvorba-ukázky-obraz-Poslední-večeře-The_Last_Supper-Leonardo-Da-Vinci-umění

 

Nákup a prodej na internetu

Nákup či prodej hodnotnějších děl prostřednictvím internetu online není v praxi možný, je zde nezbytný přímý kontakt kupujícího s dílem podobně jako v galerii, na prodejní výstavě nebo na aukci. Je nutná přímá konfrontace a kontakt, přímé působení energetického potenciálu díla a působení další faktorů, jako je jeho reálná velikost, monumentálnost a proporce díla, jeho plastičnost, povrch, struktura, jemné detaily, barvy, umístění díla v přirozeném osvětlení a prostředí. To vše přímo dotváří a ovlivňuje působení, působivost a tím i hodnotu díla, potažmo jeho uměleckou i reálnou cenu.

 

Přímý prodej díla autorem

Časem, s počtem skutečně přímo prodaných obrazů či jiných výtvarných děl a srovnáním jejich kvality a jejich prodejních cen dosáhnou autoři jisté praktické zkušenosti a cit, stejně jako má vybudovaný např. schopný galerista a jejich cena tak bude zájemci o koupi respektována. Vždy by však měli mít autoři výtvarných děl na paměti veškeré zde zmíněné faktory, aby svá díla zbytečně nepřeceňovali ani nepodceňovali a přitom byli jako autoři ze své tvorby plně uspokojeni a náležitě motivováni ke své další činnosti a vývoji. Dobře uplatněné výtvarné dílo je nedílnou součástí umělcova úspěchu.

 

autor-díla-texty-tvorba-ukázky-Socha-Svobody-New-York-Statueofliberty-USA-amerika

 

Projekty a řešení (výběr)

 

INTERAKTIVNÍ TELEVIZE PRO VŠECHNY VĚKOVÉ KATEGORIE (2006)

Projekt "Interaktivní televize pro všechny věkové kategorie" je projekt vhodný pro kabelové, pozemní i internetové šíření. Je postaven na principu vzájemného propojení a spolupráce dvou i více sousedících vnitrostátních i příhraničních mikroregionů jako základu vzniku sítě v rámci regionu evropského. Včetně zajištění programové struktury a originální myšlenky systému výroby obsahové náplně programů. Toto řešení je autorsky chráněno. Autor projektu.

 

autor-díla-texty-tvorba-ukázky-projekty-mince-peníze-hygienické-oběživo-projekt

 

CENINOVÝ PAPÍR A MATERIÁL PRO VÝROBU MINCÍ S DESINFEKČNÍM ÚČINKEM (2012)

Řešení problematiky hygieny při styku a manipulaci s oběživem a ceninami. Zlepšení tohoto stavu použitím materiálů s desinfekčním účinkem, a to již při jejich výrobě. Technické řešení se týká papíru pro výrobu cenin, zejména bankovek (šeků, akcií, dokladů, letenek, dopisních známek, etiket a podobně) a taktéž i materiálu pro výrobu mincí a jiných předmětů užívaných v platebním styku. Toto technické řešení je částečně chráněno Úřadem průmyslového vlastnictví pod č. uv023408 .

 

autor-díla-texty-tvorba-ukázky-projekt-tisíc-peníze-hygiena-špinavé-mince-bankovky-bacily-bakterie

 

MATERIÁL S DESINFEKČNÍM ÚČINKEM (2012)

Řešení problematiky hygieny každodenního styku celé populace s různými předměty denní potřeby a předměty, jež nás obklopují a kterých se často dotýká mnoho osob, včetně dětí. Zlepšení tohoto stavu lze dosáhnout použitím materiálů s desinfekčním účinkem již při jejich výrobě nebo údržbě, případně jejich dodatečnou povrchovou úpravou takových předmětů v rámci běžné údržby. Toto technické řešení je chráněno Úřadem průmyslového vlastnictví pod č. uv023408 .

 

autor-díla-texty-tvorba-ukázky-projekt-řešení-rychlé-oholení-holítko-rychlejší-kvalitnější-holicí-strojek-hlavice

 

RYCHLEJŠÍ A HLADŠÍ OHOLENÍ (2012)

Řešení se týká konstrukčního uspořádání hlavice holicího strojku. Holicí hlavice má na jedné holicí ploše řezné břity orientované pouze jedním směrem, tedy jejich aktivní řezací účinek je pouze v jednom směru pohybu holicí hlavice na jeden úchop holicího strojku, přičemž nutný zpětný vratný pohyb holicí hlavice holicího strojku na tento jeden úchop zůstává nevyužit. Toto technické řešení je chráněno Úřadem průmyslového vlastnictví pod č. uv023600 .

 

autor-díla-texty-tvorba-ukázky-know-how-projekt-inovace-řešení-problémů-autor-projekty-železnice-kontrola-dráhy

 

ZAŘÍZENÍ K MONITORINGU, DETEKCI A DIAGNOSTICE DRÁŽNÍCH VOZIDEL A JEJICH KOMPONENTŮ ZA JÍZDY (2012)

Technické řešení se týká monitoringu, detekce a diagnostiky drážních vozidel pozemních, podzemních i nadzemních drah a jejich komponentů za jízdy, zejména drážních vozidel železničních, tramvajových a vozidel metra, závěsných, lanových a horských drah, zdvihadel, kolejových jeřábů, kabin a klecí výtahů, důlních a těžních zařízení. Toto technické řešení je chráněno Úřadem průmyslového vlastnictví pod č. uv023860 .

 

voda-ochrana-povodně-povodeň-protipovodňová-ochrana-know-how-projekty-inovace–řešení-návrhy–realizace

 

OCHRANA ČÁSTÍ ÚZEMÍ OHROŽENÉHO ČASTÝMI POVODNĚMI NEBO ZÁPLAVAMI (2013)

Originální řešení snížení a regulace hladiny vodního toku v úseku ohroženém povodní a záplavou použitím zařízení, které zrychluje průtok vodního toku chráněným územím a tím způsobuje rychlejší odvod části tohoto toku z chráněného území, které by jinak volně protékalo korytem. Zařízení snižující hladinu rozvodňujícího se vodního toku v daném úseku částečným separátním zrychleným odvodem vody. Autor projektu a řešení.

 

léčení-terapie-léčba-závislostí-know-how-projekty-inovace–řešení-návrhy–realizace

 

LÉČBA ZÁVISLOSTÍ POMOCÍ PODPRAHOVÉHO I SMYSLY VNÍMANÉHO SDĚLOVÁNÍ (2014)

Léčba je určená pro část populace ohroženou nejrůznějšími negativními návyky a závislostmi jako forma léčení a terapie anebo i jako prevence. Podstata této léčby je založena na vystavení léčených osob působení podprahových (anebo i smysly vnímaných) signálů (například neurolingvistického programování NLP, různých sugescí, hypnotických sugescí, informací, sdělení, změn, zákazů, příkazů, manipulací apod.). Toto působení může být vědomé - vyžádané léčeným anebo skryté, například naordinované či nařízené apod. Je zde jasná přidaná hodnota, přitom se jedná o léčbu nevyžadující farmaka, což znamená lepší výsledky, nižší náklady léčby, ochrana zdraví pacienta, ekologický dopad. Autor projektu a řešení.

Léčba je určená pro část populace ohroženou nejrůznějšími negativními návyky a závislostmi, například patologickou závislostí na hraní nejrůznějších her, na požívání alkoholu, drog, psychotropních látek, kouření, a jinými negativními patologickými projevy chování a jednání apod. (tuto metodu lze prakticky využít i pro jakoukoli jinou manipulaci kohokoli, kdykoli a kýmkoli). Podstata léčby je založena na vystavení léčených (podprahově i smyslově ovlivňovaných) osob působení podprahových (i smysly vnímaných) signálů (informací pod prahem - limitem jejich smyslového vnímání).

Média se standardním audio nebo audiovizuálním záznamem s přidaným podprahových (anebo i smysly vnímaným) sdělením (formálně i obsahově zaměřenými podle cíle, zájmu a potřeby léčeného) jsou například nejen různé standardní žánrove odlišné audiovizuální nosiče typu CD, DVD, apod., ale taktéž zmíněná podprahová (ale i smysly vnímaná) sdělení obsahující nejrůznější vysílaná či streamovaná díla, zpravodajství, různé tématicky zaměřené webové stránky a portály apod. Autor projektu a řešení.

 

autor-ukázky-know-how-projekty-inovace–řešení-návrhy–realizace

 

KOMPLEXNÍ SYSTÉM ŘEŠENÍ BEZPEČNOSTNÍCH HROZEB V OBLASTECH KRITICKÉ INFRASTRUKTURY (2015)

Skenování, sběr, uchovávání a vyhodnocování potřebných a užitečných informací směřující k prevenci, předcházení a řešení současných, budoucích a náhle vzniklých kritických situací. Oblast řešení se týká ochrany kritické infrastruktury, zejména pomocí osobních komunikátorů a mobilních zařízení jakožto nezávislých technologií komplexně a celoplošně. Autor projektu a řešení.

 

Otakar-Jalůvka-autorská-kreativní-činnost-inovace-know-how-řešení-autor-kreativec

 

Výhody a přednosti spojení autorských, inovativních a parapsychologických činností

Kombinace více činností a jejich současná realizace jedním subjektem je rychlejší, levnější a výhodnější

 

Současná realizace více činností z více oblastí a oborů jedním subjektem zaručuje jejich synergii, originalitu, exkluzivitu, rychlost řešení, úsporu času a nákladů, přímou osobní a neoficiální komunikaci i maximální diskrétnost.

Nové, nekonvenční a originální kreativní nápady, vize, know-how, inovace a řešení mohou pomoci vyřešit každý problém. Všechny tyto činnosti mohou být realizovány v relativně krátkém čase podle jejich náročnosti. Možnost jednorázové i dlouhodobé spolupráce.

Je prokázáno, že nic není dokonalé, a i současné řešení nebo novinka na trhu je již zastaralé a lze je kdykoli zlepšit. Všechno lze udělat a vyřešit lépe, rychleji, jednodušeji, levněji a efektivněji. Rozhodnutí je na vás.

 

V případě zájmu o využití výše uvedených činností nebo o jakoukoli jinou pomoc je podle charakteru této činnosti většinou nezbytná osobní komunikace. Poradenství, konzultace, rychlou pomoc nebo řešení jakýchkoli jiných problémů po telefonu a internetu není možné z časových, praktických i jiných důvodů poskytovat. Záležitosti tohoto typu se obvykle řeší osobně a diskrétně.

 

*

MOŽNOSTI SPONZOROVÁNÍ

Možnosti využití výhodného a recipročního sponzorování vybrané nebo požadované činnosti a protislužby s možností jejího jednorázového využití nebo pravidelného či dlouhodobého využívání. Rovněž je možnost sponzorsky podpořit jiné činnosti a aktivity, například provoz tohoto webu nebo výzkum či řešení v zadané zájmové oblasti. Číslo účtu: 1029449201/5500

(IBAN: CZ5355000000001029449201 - NAME: Otakar Jalůvka - BANK: Raiffeisenbank - SWIFT/BIC: RZBCCZPP)

 

Otakar-Jalůvka-autorská-kreativní-činnost-inovace-know-how-řešení-autor

 

"Představivost je důležitější než znalosti. Znalosti jsou omezené, zatímco představivost obklopuje celý svět, podněcuje pokrok, dává zrození vývoji." (Albert Einstein)

"To všichni vědí, že je něco nemožné, a pak se objeví nějaký blázen, který neví, že je to nemožné, a udělá vynález." (Albert Einstein)

"Problémy není možné řešit na stejné úrovni myšlení, na které vznikly." (Albert Einstein)

 

*

Doporučené články a odkazy

Články

Umělá inteligence a její využití k vytváření uměleckých děl a vynálezů
Nalezen rukopis dosud nikde nezveřejněné básně Petra Bezruče
Kam spěje současná společnost
Krása - aneb co je krásné a co není krásné
Proces vnímání, působení a účinků výtvarného díla na diváka
Ceny obrazů a jiných výtvarných děl a jejich oceňování
Jak nejlépe prodat obraz a jak za něj dostat nejvyšší cenu

Pohled zvenčí je osvědčená metoda pro řešení problémů společností a firem
Oponentury a oponentní řízení - přínos a praktická realizace oponentury
Úspory a úsporné řešení, úsporné opatření, možnosti a zdroje úspor
Jak lze rychle dosáhnout všeho, co se dlouhou dobu nedařilo dosáhnout

Inovace a inovování - co je důležité o realizaci inovací vědět předem
Know-how = vím jak - vývoj, řešení a praktická realizace know-how
Zlepšovací návrhy - nové nápady na zlepšování a jejich praktická realizace

Stav zdraví je normálním stavem člověka
Léčení energiemi - Praktické léčení a terapie energiemi - Sebeléčení energiemi
Jak se zbavit problémů, stresu a strachu z kosmetické vady, několik možností řešení
Léčitelství - práce s energiemi, biotronika a bioenergetické působení na dálku
Kosmická energie a její využití v praktickém životě - léčení a terapie

Jak změnit přítomnost - Jak se vrátit do minulosti a změnit špatná rozhodnutí a jednání
Minulost ani budoucnost neexistuje, je pouze věčná přítomnost

Co všechno je v oblasti esoteriky a parapsychologie možné a prokázané
Proč, jak a kde úspěšně studovat esoteriku, parapsychologii nebo psychotroniku
Proč oficiální věda (prozatím) neuznává esoteriku
Parapsychologie - ESP - mimosmyslové vnímání a transcendence
Jasnovidectví a věštění, předpovídání budoucnosti a prekognice
Okultismus - spiritismus, bílá magie, černá magie, prokletí a voodoo

 

Odkazy

Scénáře - pořady, filmové a jiné scénáře
Texty - hudební texty a texty písní
Poezie - formální minimalizmus

Slogany - reklamní a propagační hesla
Články - odborné články a jiné texty
Projekty - ukázky řešení různých problémů

uv023408 - Materiál s desinfekčním účinkem
uv023600 - Hlavice holicího strojku pro holení více směry
uv023860 - Zařízení k monitoringu, detekci a diagnostice drážních vozidel a jejich komponentů za jízdy

Sponzorování a sponzorství - výhody a možnosti investování do sponzoringu  

 

mezera author-creator-innovator-ideas-visions-projects-designs-solutions-innovations-know-how-economy-esotericism mezera autor-kreativec-inovátor-nápady-vize-projekty-návrhy-řešení-inovace-know-how-úspory-realizace-esoterika

 

 

email-autor-a-inovátor-nápady-vize-projekty-návrhy-řešení-inovace-know-how-realizace

 

 

Lokace návštěvníků

 

 

Copyright © 2003-2023 Otakar Jalůvka. Všechna práva vyhrazena. All rights reserved. VEHUIAH

 

Otakar Almatir Jaluvka - author and writer, creative and innovator, parapsychologist, psychotronics, occultist and esotericist. Writing any texts, innovative problem solving, research and practical use of parapsychology, psychotronics, occultism and esoterics. https://www.jaluvka.com/author.htm   Otakar Almatir Jaluvka - author and writer, creative and innovator, parapsychologist, psychotronics, occultist and esotericist. Writing any texts, innovative problem solving, research and practical use of parapsychology, psychotronics, occultism and esoterics. https://www.jaluvka.com/author.htm Index.   Otakar Almatir Jaluvka - author and writer, creative and innovator, parapsychologist, psychotronics, occultist and esotericist. I write any texts, I solve problems creatively and innovatively, I research and practically use parapsychology, psychotronics, occultism and esoterics. https://www.jaluvka.com/author.htm https://www.jaluvka.com/blogg.htm Blog.   Otakar Almatir Jaluvka - author and writer, creative and innovator, parapsychologist, psychotronics, occultist and esotericist. Writing any texts, innovative problem solving, research and practical use of parapsychology, psychotronics, occultism and esoterics. https://www.jaluvka.com/author.htm Creation   Otakar Almatir Jaluvka - author and writer, creative and innovator, parapsychologist, psychotronics, occultist and esotericist. Writing any texts, innovative problem solving, research and practical use of parapsychology, psychotronics, occultism and esoterics. https://www.jaluvka.com/author.htm Samples   Otakar Almatir Jaluvka - author and writer, creative and innovator, parapsychologist, psychotronics, occultist and esotericist. Writing any texts, innovative problem solving, research and practical use of parapsychology, psychotronics, occultism and esoterics. https://www.jaluvka.com/author.htm Contacts   Otakar Almatir Jalůvka - autor a textař, kreativec a inovátor, parapsycholog, psychotronik, okultista a esoterik. Psaní jakýchkoli textů, inovativní řešení problémů, výzkum a praktické využití parapsychologie, psychotroniky, okultismu a esoteriky. https://www.jaluvka.com   Otakar Almatir Jalůvka - autor a textař, kreativec a inovátor, parapsycholog, psychotronik, okultista a esoterik. Psaní jakýchkoli textů, inovativní řešení problémů, výzkum a praktické využití parapsychologie, psychotroniky, okultismu a esoteriky. https://www.jaluvka.com Index.   Otakar Almatir Jalůvka – autor a textař, kreativec a inovátor, parapsycholog, psychotronik, okultista a esoterik. Píši jakékoli texty, kreativně a inovativně řeším problémy, zkoumám a prakticky využívám parapsychologii, psychotroniku, okultismus a esoteriku. https://www.jaluvka.com/blog.htm Blog.   Otakar Almatir Jalůvka - autor a textař, kreativec a inovátor, parapsycholog, psychotronik, okultista a esoterik. Psaní jakýchkoli textů, inovativní řešení problémů, výzkum a praktické využití parapsychologie, psychotroniky, okultismu a esoteriky. https://www.jaluvka.com Tvorba   Otakar Almatir Jalůvka - autor a textař, kreativec a inovátor, parapsycholog, psychotronik, okultista a esoterik. Psaní jakýchkoli textů, inovativní řešení problémů, výzkum a praktické využití parapsychologie, psychotroniky, okultismu a esoteriky. https://www.jaluvka.com Ukázky   Otakar Almatir Jalůvka - autor a textař, kreativec a inovátor, parapsycholog, psychotronik, okultista a esoterik. Psaní jakýchkoli textů, inovativní řešení problémů, výzkum a praktické využití parapsychologie, psychotroniky, okultismu a esoteriky. https://www.jaluvka.com Kontakty   Oponentura, oponování, oponent   Inovace a inovování   Know-how, řešení, ochrana know-how, utajení   Zlepšovací návrhy a zlepšování   Patenty - užitné vzory - ochrany   Úspory - úsporné řešení - úsporné opatření - nové zdroje úspor   Nová metoda řešení skrytých problémů společností a firem   Opposition - opposition procedure - opposed - opponent   Innovation - innovating - means - aims - findings   Know-how - designs - development - solution   Improvement proposal - solution   Patents - utility designs - protect   Reserve funds - budget solution - economy drive - new source of savings   New way solution hidden trouble communities and companies   Esoterika - astrologie, jasnovidectví, věštění, výklad karet Tarot   Esoterika - Kosmická energie a její využití v praktickém životě   Esoterika - Léčitelství a terapie, biotronika, práce s energiemi   Esoterika - Okultismus, spiritismus, bílá a černá magie, voodoo, záhady   Parapsychologie - ESP - mimosmyslové vnímání - transcendence - podvědomí - trans   Esoterika - psychotronika, parapsychologie, ESP, jasnovidectví, léčitelství, biotronika, okultismus, spiritismus, magie   Esoterics - Clairvoyance, Divination, astrology, Tarot card   Esoterics - Cosmic energy - healing and therapy in businesslike life   Esoterics - Healing and therapies, biotronic, working with energies, zones   Esoterics - Occultism, spiritism, white and black magic, hoodooism, bane, mystery   Esoterics - Parapsychology - ESP - extra sensory perception - unconscious - trance   Esoterics - parapsychology ESP, Clairvoyance and Divination, Healing and therapy, medicine man, occultism, spiritism, magic   Sponzorování a sponzorství – výhody a možnosti investování do sponzoringu   Sponsoring and sponsorship - benefits and possi investing in sponsorship   Otakar Jalůvka prodává super auto velmi levně  Otakar Jaluvka sells super car very cheap video clip story  Mr.Silver - video klip disko hudba tanec   Mr.Silver - video clip disco music dance   Materiál s desinfekčním účinkem   Hlavice holicího strojku pro holení více směry   Zařízení k monitoringu, detekci a diagnostice drážních vozidel a jejich komponentů za jízdy   Material with desinfection effect   Warheads shaver machine tool for shin any more directions   Apparatus to monitoring, detection and diagnostics rail vehicle and their components on the run   sitemap.xml   sitemap-image.xml   sitemap-video.xml   Otakar Almatir Jalůvka - autor a textař, kreativec a inovátor, parapsycholog, psychotronik, okultista a esoterik. Psaní jakýchkoli textů, inovativní řešení problémů, výzkum a praktické využití parapsychologie, psychotroniky, okultismu a esoteriky. https://www.jaluvka.com   Otakar Almatir Jalůvka - autor, textař, inovátor, parapsycholog a esoterik. Psaní jakýchkoli textů, inovativní řešení problémů, výzkum a praktické využití parapsychologie a esoteriky. https://www.jaluvka.com   Otakar Almatir Jaluvka - author and writer, creative and innovator, parapsychologist, psychotronics, occultist and esotericist. Writing any texts, innovative problem solving, research and practical use of parapsychology, psychotronics, occultism and esoterics. https://www.jaluvka.com/author.htm   Otakar Almatir Jalůvka - autor, textař, inovátor, parapsycholog a esoterik. Psaní jakýchkoli textů, inovativní řešení problémů, výzkum a praktické využití parapsychologie a esoteriky. https://www.jaluvka.com   Otakar Almatir Jalůvka - autor, textař, inovátor, parapsycholog a esoterik. Psaní jakýchkoli textů, inovativní řešení problémů, výzkum a praktické využití parapsychologie a esoteriky. https://www.jaluvka.com   Otakar Almatir Jalůvka - autor, textař, inovátor, parapsycholog a esoterik. Psaní jakýchkoli textů, inovativní řešení problémů, výzkum a praktické využití parapsychologie a esoteriky. https://www.jaluvka.com   Otakar Almatir Jaluvka - author, writer, innovator, parapsychologist and esotericist. Writing any texts, innovative problem solving, research and practical use of parapsychology and esoterics. https://www.jaluvka.com/author.htm   Otakar Almatir Jaluvka - author, writer, innovator, parapsychologist and esotericist. Writing any texts, innovative problem solving, research and practical use of parapsychology and esoterics. https://www.jaluvka.com/author.htm   Otakar Almatir Jaluvka - author, writer, innovator, parapsychologist and esotericist. Writing any texts, innovative problem solving, research and practical use of parapsychology and esoterics. https://www.jaluvka.com/author.htm   Otakar Almatir Jalůvka - autor, textař, inovátor, parapsycholog a esoterik. Psaní jakýchkoli textů, inovativní řešení problémů, výzkum a praktické využití parapsychologie a esoteriky. https://www.jaluvka.com   Otakar Almatir Jalůvka - autor, textař, inovátor, parapsycholog a esoterik. Psaní jakýchkoli textů, inovativní řešení problémů, výzkum a praktické využití parapsychologie a esoteriky. https://www.jaluvka.com   Know-how - Otakar Jalůvka – nezávislý autor, kreativec a esoterik. Psaní jakýchkoli textů, kreativní řešení problémů, výzkum a praktické využití esoteriky pro větší úspěch a vyšší zisk.   Oponentura a oponování - autorská a kreativní činnost - Otakar Jalůvka – nezávislý autor, kreativec a esoterik. Psaní jakýchkoli textů, kreativní řešení problémů, výzkum a praktické využití esoteriky pro větší úspěch a vyšší zisk.   Otakar Almatir Jalůvka - autor, textař, inovátor, parapsycholog a esoterik. Psaní jakýchkoli textů, inovativní řešení problémů, výzkum a praktické využití parapsychologie a esoteriky. https://www.jaluvka.com   Otakar Almatir Jalůvka - autor, textař, inovátor, parapsycholog a esoterik. Psaní jakýchkoli textů, inovativní řešení problémů, výzkum a praktické využití parapsychologie a esoteriky. https://www.jaluvka.com   Otakar Almatir Jalůvka - autor a textař, kreativec a inovátor, parapsycholog, psychotronik, okultista a esoterik. Psaní jakýchkoli textů, inovativní řešení problémů, výzkum a praktické využití parapsychologie, psychotroniky, okultismu a esoteriky. https://www.jaluvka.com   Otakar Almatir Jalůvka - autor, textař, inovátor, parapsycholog a esoterik. Psaní jakýchkoli textů, inovativní řešení problémů, výzkum a praktické využití parapsychologie a esoteriky. https://www.jaluvka.com   Otakar Almatir Jalůvka - autor, textař, inovátor, parapsycholog a esoterik. Psaní jakýchkoli textů, inovativní řešení problémů, výzkum a praktické využití parapsychologie a esoteriky. https://www.jaluvka.com   Otakar Almatir Jalůvka - autor, textař, inovátor, parapsycholog a esoterik. Psaní jakýchkoli textů, inovativní řešení problémů, výzkum a praktické využití parapsychologie a esoteriky. https://www.jaluvka.com   Otakar Almatir Jalůvka - autor, textař, inovátor, parapsycholog a esoterik. Psaní jakýchkoli textů, inovativní řešení problémů, výzkum a praktické využití parapsychologie a esoteriky. https://www.jaluvka.com   Otakar Almatir Jalůvka - autor, textař, inovátor, parapsycholog a esoterik. Psaní jakýchkoli textů, inovativní řešení problémů, výzkum a praktické využití parapsychologie a esoteriky. https://www.jaluvka.com   Otakar Almatir Jalůvka - autor, textař, inovátor, parapsycholog a esoterik. Psaní jakýchkoli textů, inovativní řešení problémů, výzkum a praktické využití parapsychologie a esoteriky. https://www.jaluvka.com   Esoterika, Psychotronika, Parapsychologie, ESP, jasnovidectví, léčitelství a terapie, okultismus, magie. Otakar Almatir Jalůvka - autor, textař, inovátor, parapsycholog a esoterik. Psaní jakýchkoli textů, inovativní řešení problémů, výzkum a praktické využití parapsychologie a esoteriky. https://www.jaluvka.com   Otakar Almatir Jalůvka - autor a textař, kreativec a inovátor, parapsycholog, psychotronik, okultista a esoterik. Psaní jakýchkoli textů, inovativní řešení problémů, výzkum a praktické využití parapsychologie, psychotroniky, okultismu a esoteriky. https://www.jaluvka.com   Otakar Almatir Jalůvka - autor, textař, inovátor, parapsycholog a esoterik. Psaní jakýchkoli textů, inovativní řešení problémů, výzkum a praktické využití parapsychologie a esoteriky. https://www.jaluvka.com   Otakar Almatir Jalůvka - autor, textař, inovátor, parapsycholog a esoterik. Psaní jakýchkoli textů, inovativní řešení problémů, výzkum a praktické využití parapsychologie a esoteriky. https://www.jaluvka.com   Otakar Almatir Jalůvka - autor a textař, kreativec a inovátor, parapsycholog, psychotronik, okultista a esoterik. Psaní jakýchkoli textů, inovativní řešení problémů, výzkum a praktické využití parapsychologie, psychotroniky, okultismu a esoteriky. https://www.jaluvka.com   Otakar Almatir Jalůvka - autor, textař, inovátor, parapsycholog a esoterik. Psaní jakýchkoli textů, inovativní řešení problémů, výzkum a praktické využití parapsychologie a esoteriky. https://www.jaluvka.com   Otakar Almatir Jalůvka - autor, textař, inovátor, parapsycholog a esoterik. Psaní jakýchkoli textů, inovativní řešení problémů, výzkum a praktické využití parapsychologie a esoteriky. https://www.jaluvka.com   Otakar Almatir Jalůvka - autor a textař, kreativec a inovátor, parapsycholog, psychotronik, okultista a esoterik. Psaní jakýchkoli textů, inovativní řešení problémů, výzkum a praktické využití parapsychologie, psychotroniky, okultismu a esoteriky. https://www.jaluvka.com   Otakar Almatir Jalůvka - autor a textař, kreativec a inovátor, parapsycholog, psychotronik, okultista a esoterik. Psaní jakýchkoli textů, inovativní řešení problémů, výzkum a praktické využití parapsychologie, psychotroniky, okultismu a esoteriky. https://www.jaluvka.com   Otakar Almatir Jalůvka - autor a textař, kreativec a inovátor, parapsycholog, psychotronik, okultista a esoterik. Psaní jakýchkoli textů, inovativní řešení problémů, výzkum a praktické využití parapsychologie, psychotroniky, okultismu a esoteriky. https://www.jaluvka.com   Otakar Almatir Jaluvka - author and writer, creative and innovator, parapsychologist, psychotronics, occultist and esotericist. Writing any texts, innovative problem solving, research and practical use of parapsychology, psychotronics, occultism and esoterics. https://www.jaluvka.com